ARTYKUŁY
...czyli słów parę od nas

Uszy

Uszy u owczarka niemieckiego zaczynają stawać już od 6-tego tygodnia życia. Wpływ na to ma wiele czynników.

Po pierwsze uwarunkowania genetyczne, czyli wielkość i sztywność ucha u przodków szczeniaka (nie tylko u rodziców). Po wtóre tzw. grubość kości. Im szczeniak ma drobniejsze łapki, tym uszy stają wcześniej. Wynika to z tego, że ilość wapna pobierana w pokarmie wykorzystywana jest do wytwarzania chrząstki usznej, a nie kośćca. No i po trzecie od składu karmy, którą jest szczeniak karmiony. Jest to szczególnie istotne u szczeniąt masywnych z grubą kością.

W zasadzie w ósmym do dziesiątego tygodnia życia powinno się wyraźnie zaobserwować usztywnienie nasady uszu. Same końcówki mogą jeszcze zwisać, ale nasady uszu powinny być wyraźnie usztywnione. Jeżeli w tym wieku uszy wiszą "jak u wyżła" to może być problem.

U normalnego owczarka ucho powinno trwale stanąć najpóźniej w 7 - 8 miesiącu życia szczeniaka, czyli po wymianie zębów.

Zdarza się, że w okresie wymiany zębów, a więc 4 - 6 miesiąc życia, uszy, które już stały zaczynają być ponownie miękkie, albo nawet końcówki uszu zaczynają opadać. To ewidentny znak, że brak odpowiedniej ilości wapnia i fosforu w karmie. Wymiana zębów jest priorytetem w gospodarce wapniowej szczeniaka. Bez zębów zwierze w przyrodzie nie przeżyje. Dopiero nadmiar wapnia jest kierowany do innych organów organizmu psa. Należy zatem albo zmienić karmę, albo do stosowanej dodawać sprawdzone mieszanki mineralno - witaminowe.

Powrót >>