ARTYKUŁY
...czyli słów parę od nas

PORADY
Kompendium podstawowej wiedzy dotyczącej zakupy, wychowywania i opieki nad psem. Warto tutaj zajrzeć! ( czytaj dalej... )

Wzorzec rasy
Owczarek Niemiecki jest średniej wielkości, lekko wydłużony, silny i dobrze umięśniony, o suchych kościach i zwartej całej budowie. Wysokość w kłębie wynosi dla psów 60 cm do 65 cm, a dla suk 55 cm do 60 cm. ( czytaj dalej... )

Historia rasy
Rasa Owczarek Niemiecki, mimo że jest stosunkowo młoda (liczy niewiele ponad sto lat) osiągnęła na świecie ogromną popularność. Zawdzięcza ją swoim licznym zaletom, takim jak: piękno, elegancja i harmonia w budowie, pełen napięcia wyraz, płynny sposób poruszania się, wytrzymałość, siła i przede wszystkim cechy charakteru, dzięki którym owczarki są rasą wysoko użytkową. ( czytaj dalej... )

Dziecko i pies
Dobry kontakt dziecka z psem wspomaga jego rozwój emocjonalny i społeczny. Uczy respektu, szacunku, wrażliwości i odpowiedzialności wobec zwierząt i ludzi. Terapeutyczny kontakt z psem wykorzystuje się także coraz powszechniej w leczeniu autyzmu, dziecięcego porażenia mózgowego oraz różnych form zaburzeń i trudności emocjonalnych dzieci. ( czytaj dalej... )

Jak rozwija się szczenię
Podobnie jak w życiu człowieka, w życiu psa możemy wyróżnić etapy. Ich znajomość i respektowanie zasad rozwoju psiej psychiki pozwala na właściwe ułożenie relacji człowiek-pies już od chwili pojawienia się w domu małego i rozkosznego szczeniaczka. ( czytaj dalej... )

Pies a fobie
TRUDNOŚCI WYCHOWAWCZE - Najwięcej kłopotów z psami to właśnie kłopoty wychowawcze. Gryzienie i niszczenie przedmiotów, ciągnięcie na smyczy, ucieczki podczas spacerów, lęk separacyjny, agresja wobec innych psów i ludzi, brudzenie w domu, to niektóre z takich problemów. Ich przyczyną jest. ( czytaj dalej... )

Socjalizacja szczeniąt a program szczepień
Zachowanie dorosłego psa jest w 20% uwarunkowane genetycznie, natomiast w 80% zależy od wpływu otoczenia i to już od pierwszych dni po urodzeniu. Dlatego kluczowe znaczenie ma zapewnienie szczeniętom optymalnych warunków rozwoju. ( czytaj dalej... )

Uszy
Uszy u owczarka niemieckiego zaczynają stawać już od 6-tego tygodnia życia. Wpływ na to ma wiele czynników. Po pierwsze uwarunkowania genetyczne, czyli wielkość i sztywność ucha u przodków szczeniaka (nie tylko u rodziców). Po wtóre tzw. grubość kości. Im szczeniak ma drobniejsze łapki, tym uszy stają wcześniej. Wynika to z tego, że ilość wapna pobierana w pokarmie. ( czytaj dalej... )

Regulaminy i licencje
Regulamin Licencji Owczarków Niemieckich - Wersja PDF
Regulamin hodowli psow rasowych - Wersja PDF
Regulamin klubu rasy - komisji Wersja PDF
Statut ZKwP - Wersja PDF
Systematyka ras FCI - Wersja PDF