ARTYKUŁY
...czyli słów parę od nas

Wyprawka dla naszego westie

Podstawowe wyposażenie dla psa należy przygotować, zanim pojawi się on w naszym domu, a więc:

- obroża i smycz - powinna być płaska skórzana lub z nylonu, jaki rozmiar jest potrzebny dla naszego malca najlepiej zadać to pytanie hodowcy, jeśli chodzi o smycz możemy używać skórzanej lub z nylonu bądź typu fleki automatycznej z rozciąganą taśmą lub linką.


rogz-zaciskowa, obroża taśmowa rogz, obroże skórzane, smycz z miękkiej taśmy, smycz płaska taśmowa, smycz automatyczna typu flexi taśmowa, smycz automatyczna typu flexi linkowa

- miseczki na jedzenie i wodę - powinny być stabilne, łatwe do umycia i trudne do pogryzienia. W sprzedaży dostępne są różnego rodzaju i materiału; plastikowe, metalowe, kamionkowe jednakże polecamy miski stalowe o wielkości dostosowanej do rasy psa a ponadto są bardziej higieniczne, łatwiej je utrzymać w czystości i są estetyczne. Pamiętać należy, że pieski często jedzą i piją jak małe świnki, rozchlapując pokarm i wodę dookoła siebie, dlatego miseczki powinny stać na łatwo zmywalnej podstawie, np. na dużej gumowej lub plastikowej płytce, albo w kuchni na terakocie. Ważne jest, aby pies podczas jedzenia miał spokój i poczucie bezpieczeństwa, w przeciwnym razie będzie wynosił jedzenie w inne, według niego, niezagrożone miejsce.


Miska ze szlachetnej stali nierdzewnej, miska ceramiczna, miska plastikowa, podwójny stojak wraz z miskami metalowymi ze stali szlachetnej

- zabawki - dla naszych milusińskich powinny służyć nie tylko do zabawy, ale też zachęcać do ćwiczeń: pobudzać instynkty, być lekarstwem na nudę, dawać psu uczucie posiadania. I tak gumowa piłeczka tocząca się po podłodze wyzwala psi instynkt łowiecki, chęć zdobycia zdobyczy. Piszczące zaś z pewnością wzbudzą zainteresowanie psa. Są też zabawki przeznaczone do niszczenia, zaspakajają psią potrzebę gryzienia np.: kości ze skóry lub piłki zabawki do wsypywania suchej karmy lub innych smakołyków. Doskonałe zajęcia, ćwiczenia dla psa pozostającego samotnie w domu. Barwy zabawek są bardzo istotne, ponieważ pies słabo rozróżnia kolory, dlatego muszą być dość intensywne by mógł je dostrzec. Muszą być odpowiedniej wielkości – najlepiej dopasowane do wielkości psa tj. nie może być ani zaduża ani za mała, ta z kolei mogłaby być połknięta przez psa. Równie atrakcyjne mogą się okazać stare rękawiczki, pozawiązywane na supeł kawałki tkanin. Często bawmy się ze szczeniakiem i zajmujmy się nim, aby wytworzyć więź opartą na zufaniu, ale zwracajmy przy tym uwagę na jego naturalny, biologiczny rytm. Na początku fazy snu i aktywności następują po sobie często i ważne jest również, aby pozostawić psa w spokoju, gdy tego chce i potrzebuje.

- szczotki i grzebienie - służą do regularnej pielęgnacji nie tylko ze względów kosmetycznych i estetycznych, ale także ogólnej higienie i kontroli stanu zdrowia psa. Codzienna pielęgnacja ciała zacieśnia również więź z naszym pupilem opartą na wzajemnym zaufaniu. Nasze maluszki do tych czynności są już wstępnie przygotowywane po ukończeniu przez nie 5 tygodni życia choć bardziej przypomina to ich głaskanie niż czesanie. Do czesania i szczotkowania psa najlepiej jest ustawić go na stole, na podkładce zapobiegającej ślizganiu się, zaczynamy od grzbietu i szczotkujemy psa z włosem, a potem pod włos. By wyszczotkować wewnętrzną stronę brzucha i ud, należy przytrzymać psa, unosząc jego przednie łapy wysoko do góry i szczotkować najpierw z włosem, a potem pod włos. Po wyszczotkowaniu należy przeczesać sierść grzebieniem o średniej gęstości, aby zapobiec filcowaniu się podszerstka. Po zakończeniu całości pielęgnacji nagradzajmy naszego westusia przysmakiem, spacerem lub zabawą.

- pokarm - hodowca udzieli nam informacji, jaki sposób żywienia stosuje odchowując miot szczeniąt tj, sposób żywienia tradycyjnego czy też stosuje gotowe karmy, ważne jest aby pies otrzymywał pożywienie odpowiednie do wielkości, wieku, i aktywności fizycznej.

- legowisko - westie bardzo chętnie biorą udział w życiu rodzinnym, dlatego też przygotujmy mu legowisko w takim miejscu, w którym będzie czuł się bezpiecznie, a jednoczesnie będzie mógł obserwować to , co dzieje się w domu pamiętając by nie było to miejsce narażone na przeciągi. Na rynku jest bardzo bogata oferta psich posłań, dostosowanych do rozmiarów i upodobań psa.np.wiklinowe koszyki, sienniki, wodoodporne materace, budy z materiału etc. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zakup klatki-transportera dla psa, są dostępne w różnych rozmiarach, spełniać może zadanie bezpiecznego przewozu psa w różnego rodzaju środkach transportu tj. samochód, samolot, kolej, itp. jak również może stanowić bezpieczne legowisko.

Powrót >>