ARTYKUŁY
...czyli słów parę od nas

Żywienie

Zdrowie i witalność psa zależą w dużym stopniu od prawidłowego żywienia. Psy nie są wyłącznie mięsożerne, zbyt wiele mięsa szkodzi im podobnie jak nam. Prawdziwa sztuka karmienia polega na zachowaniu odpowiednich proporcji. Czy to świeża karma czy gotowa, wytwarzana przemysłowo - przy pomocy każdej z nich możemy odżywiać naszego psa w sposób racjonalny i zgodny z jego potrzebami, dlatego też karma musi mieć:
- odpowiednią wartość odżywczą
- być dostosowana do wieku psa i rasy

Uwzględnić należy:
- jego zapotrzebowanie energetyczne
- stan zdrowia
- wagę

Psy ras małych do których należy westie kończą wzrost w wieku ok.10 miesięcy dlatego też okres wzrostu jest najważniejszym etapem życia psa. Od jego przebiegu zależy nie tylko prawidłowa budowa psa, ale także jego zdrowie. W ofercie sprzedaży jest bardzo bogata oferta karm gotowych różnych producentów, przy zakupie karmy powinniśmy dać pierwszeństwo znanym markowym produktom, dzięki temu bez trudu dobierzemy jedzenie odpowiednie dla każdej fazy rozwojowej naszego pupila, dla szczeniaka, dorosłego psa, seniora, suk ciężarnych, karmiących, psów aktywnych czy tez alergików. Dostępne są również karmy dietetyczne, niezastąpione w leczeniu różnych schorzeń jak mocznica, choroby trzustki, kamienie moczowe. Pełnoporcjowe karmy przemysłowe wysokiej jakości są kompletne i prawidłowo zbilansowane pod względem zawartości białka, tłuszczu, mikro i makroelementów,węglowodanów,soli mineralnych czy tez witamin, zawierają wszystkie składniki pokarmowe, których potrzebuje pies. Pamiętać należy, że karmy o dużej zawartości białka (nawet do 30%) smakują psom, ale obciążają ich organy wewnętrzne i wywołują swędzenie skóry, dlatego też produkty o niższej zawartości białka (ok.20%) są zazwyczaj lepiej przyswajane. Westi ma dobry apetyt i nie jest wybredny, chociaż czasem zdarzają się niejadki. Najlepiej jest podawać gotową suchą karmę wysokiej jakości, przeznaczoną dla małych ras, z niską zawartością białka. Można również żywić go naturalnymi pokarmami, nie zapominając o podawaniu odpowiednich preparatów wapniowo-witaminowych.

Świeża karma, czyli żywienie tradycyjne
Z pewnością będzie smakować naszemu psu, ale trudno jest przygotować je zgodnie z wymaganymi wartościami odżywczymi. Komponuje się je z mięsa, warzyw, wypełniacza (makaron, ryż, płatki, kasze bardzo dobrze rozgotowane), dodatki mineralno-wapniowe. źródłem białka są produkty mleczne:
- twaróg
- ser wiejski
- jogurt
- żółtko z jajek
- mięso wołowe, jagnięcina, drób, konina
- ryby bez ości najlepiej morskie np. dorsz, flądra.

Błonnika i węglowodanów dostarczają produkty zbożowe i jarzyny (marchew surowa, tarta, gotowana, jabłka, buraki, które doskonale wpływają na pracę flory jelitowej, banany etc.) Aby dostarczyć odpowiedniej ilości istotnych kwasów tłuszczowych, dwa razy w tygodniu należy dodać do karmy jedną łyżeczkę do herbaty oleju słonecznikowego lub sojowego bogatego w kwas linolowy. Generalnie pokarm dla szczenięcia powinien składać się w 1 z mięsa i w 1 z produktów roślinnych, zaś dorosłe osobniki otrzymują tylko 1/3 mięsa i 2/3 produktów roślinnych. Składniki te muszą ponadto występować we właściwych proporcjach. Jeśli przygotowywane posiłki nie będą właściwie skomponowane, szybko pojawią się objawy niedoborów, które mają negatywny wpływ na zdrowie i rozwój psa. U prawidłowo odżywionego westie, można pod skórą wyczuć żebra i należy tę czynność wykonywać by nie dopuścić do jego otyłości.

Jak podawać jedzenie?
Do wieku 6 miesięcy dzienna dawka karmy powinna być podzielona na co najmniej trzy posiłki, od 6 miesięcy do 10 -ciu miesięcy dwa razy dziennie. Godziny karmienia powinny być regularne. Karmę podajemy zawsze w tej samej misce i w tym samym miejscu. W ten sposób pies ma poczucie bezpieczeństwa, jakie daje mu niezmienność określonych zwyczajów. Pies jest zwierzęciem stadnym i potrzebuje określonych wskazówek w kwestii hierarchii, by łatwiej to zrozumiał, iż pozycję dominującą w domu zajmuje właściciel i jego rodzina, nie należy karmić szczenięcia przed naszym posiłkiem tylko jego karmienie winno następować zawsze po posiłku właściciela i jego rodziny. Informacje z dawkami karmy (w przypadku karm przemysłowych) podawane są na opakowaniach , odpowiadają mniej więcej dziennemu zapotrzebowaniu psa. Będą to wartości orientacyjne, gdyż dokładne zapotrzebowanie zależy min. od temperamentu, trybu życia i tempa przemiany materii psa. W żadnym wypadku nie wolno podawać naszemu pupilowi resztek ze stołu, które nie są dla niego odpowiednią karmą. Miska z czystą, świeżą wodą powinna być stale dostępna, którą należy systematycznie wymieniać.

Powrót >>