ARTYKUŁY
...czyli słów parę od nas

Zdrowie

Nasz zdrowy westie zgodnie z daną fazą rozwoju i wieku, jest żywy, rozbawiony i zainteresowany otoczeniem. Jego sierść jest lśniąca bez zapachu, oczy są przejrzyste, nos najczęściej chłodny i wilgotny, uszy czyste i bez zapachu, ma dobrą przemianę materii i apetyt.

Istotną sprawą jest zakup zdrowego szczeniaka od uznanego i odpowiedzialnego hodowcy. W dzisiejszej dobie życia na różnego rodzaju choroby cierpią ludzie jak i nasi czworonożni przyjaciele. Zarówno zanieczyszczenie środowiska, stres ( opuszczenie dotychczasowego gniazda) oraz wiele innych czynników może odbić się na zdrowiu fizycznym i psychicznym psa, jak również nieprawidłowe odżywianie powoduje degradację rozwoju organizmu.

Ważną sprawą jest utrzymywanie czystości legowiska psa, systematyka regularnych odrobaczeń i szczepień ochronnych oraz badań kontrolnych. Jeśli zastosujemy powyższe środki zapobiegawcze z pewnością utrzymamy naszego czworonoga w zdrowiu i dobrej kondycji, aż do późnej starości.

Profilaktyka weterynaryjna (odrobaczanie, szczepienia)

Wywiad z lekarzem weterynarii

Kleszcze
To pasożyty żywiące się krwią. Okres ich występowania zaczyna się wczesną wiosną a kończy bardzo późną jesienią, ( przy braku silnej zimy zdarza się, iż i w miesiącu grudniu czy styczniu mogą znaleźść się w skórze naszego pupila) czychając na swoje ofiary na krzakach, trawach i niskich drzewach. Powodują zachorowania na: boreliozę, bebeszjozę. Jeśli zauważycie u swego psa poniższe objawy może to świadczyć o tym, iż został ugryziony przez kleszcza i należy podjąć szybką interwencję u u lekarza weterynarii:
- utrata łaknienia
- apatyczność
- senność
- gorączka powyżej 38,5
- kaszel
- krew w moczu
- nagła bolesność kończyn i ciała
- kulawizna
- zapalenie stawów i ich opuchlizna

Najlepiej zaopatrzyć się u lekarza lub w sklepie zoologicznym w obrożę pchło- i kleszczobójczą, aerozol, krople lub proszek np. Duowin contact, Exspot, Frontline, Sabunol. Pamiętajmy jednak o zmianie środka co pewien czas, aby uniknąć przyzwyczajenia się pasożytów.

Roztocza
Wywołują zmiany chorobowe skóry. Najczęściej spotyka się u psów świerzbowca usznego, wówczas pies ma wewnątrz małżowiny usznej liczne ranki i zadrapania. Z ucha wydziela się brązowa woskowina i nieprzyjemny zapach połączony ze swędzeniem. Roztocza jesienne występują opadając na nasze psy z traw czy innych roślin, rozpoznać je można jako żółte lub czerwone punkciki na skórze psa. Najczęściej się umiejscawiają na przestrzeniach między opuszkami łap, okolicach głowy i łopatek. W takim przypadku musimy udać się do lekarza weterynarii.

    

Powrót >>