ARTYKUŁY
...czyli słów parę od nas

Higiena naszego westie

Zdrowie i dobre samopoczucie psa zależą zarówno od żywienia, aktywności i środowiska życia, jak i od regularnych zabiegów higienicznych oraz uwagi, którą poświęca mu właściciel.

Pielęgnacja skóry i sierści
Bez względu na rodzaj sierści psa, wszystkie włosy rosną, obumierają i odnawiają się. Sierść naszego westie jest średnio absorbująca. Pies nie linieje, ale co trzy miesiące wskazane jest trymowanie sierści. Dzięki codziennemu szczotkowaniu pies pozbędzie się martwych włosów, unikniemy filcowania się włosów, zostanie usunięty kurz, luźne paprochy a dodatkowo poprawia się ukrwienie skóry przez co włos i skóra stają się bardziej zdrowe. W zaniedbanej, sfilcowanej sierści robactwo i zarazki chorobotwórcze znajdują optymalne warunki rozwoju, a niedostateczne przewietrzenie sierści sprzyja dodatkowo chorobom skórnym. Szczenię należy przyzwyczajać do czesania i dotykania go jak najwcześniej przez co łatwiej będzie wymagać od dorosłego psa spokojnego zachowania podczas czesania lub kąpania. Podczas prowadzonych zabiegów pielęgnacyjnych zachowujemy się spokojnie i konsekwentnie, zmierzając do osiągnięcia celu.

  
Po lewej szczenię z prawidłowym włosem, po prawej szczenięta z nieprawidłowym włosem

Kąpiel
Niezależnie od rasy psa, można go zawsze wykąpać stosując odpowiednie preparaty oraz zastosować staranne suszenie. Używamy tylko szamponów przeznaczonych wyłącznie dla psów dostosowanych do struktury i kolorystyki włosa z uwzględnieniem wieku psa, ewentualnych problemów alergicznych. Po kąpieli dokładnie wycieramy psa ręcznikiem i dodatkowo, ostrożnie dosuszamy suszarką do włosów. Pamiętajmy, że bezpośrednio po takich zabiegach nasz pupil nie powinien wychodzić na dwór. Nie wolno używać szamponów przeznaczonych dla ludzi, lecz specjalnych szamponów dla psów. Produkty przeznaczone dla ludzi mają zbyt kwaśny odczyn i drażnią skórę.

  
Po lewej szampon dla psów, po prawej szampon dla psów o jasnym umaszczeniu

Trymowanie
Jest nie tylko konieczne, aby nasz westie uzyskał wygląd typowy dla tej rasy, ale służy także utrzymaniu w zdrowiu skóry i sierści. Regularnie pielęgnowany westie w zasadzie nie linieje. Szorstka pokrywa rośnie tylko do pewnej określonej długości, a potem obumiera tkwiąc dalej w skórze przez co przeszkadzają wzrostowi nowych. Czasami zdarza się, że obumarłe włosy powodują swędzenie skóry które ustępuje po trymowaniu. Zabieg ten powtarzamy systematycznie w odstępach 2,5-3 miesięcy najlepiej w salonie fryzjerskim dla psa u doświadczonego groomera.


Pierwsze zabiegi trymowania

Pielęgnacja oczu i uszu
Do przemywania oczu u psa możemy używać specjalnego płynu okulistycznego ( do nabycia w lecznicy wet) lub użyć naparu ze świetlika, rumianku, bądź esencji z herbaty. Kąciki oczu powinniśmy oczyszczać codziennie ze zbierającej się tam wydzieliny poprzez zwilżenie obficie gazika uprzednio zakupionym płynem i przemywamy oko w kierunku od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka. Czy stosować tego typu pielęgnację należy się upewnić u lek. weterynarii.

  
Po lewej krople do przemywania oczu Optex, po prawej płyn do przemywania oczu Amiwet

Uszy psów mają różne kształty i są noszone w rozmaity sposób:
- obwisłe,
- stojące
- załamane
Zazwyczaj uszy, które u psa dorosłego mają być stojące, naogół podnoszą się w wieku około 5 m-cy. Na stabilność ucha ma wpływ przebiegu procesu wymiany zębów, zdarza się, że jedno ucho szczenięcia jest stojące, podczas gdy drugie jest oklapnięte. Na ogół jest to stan przejściowy i nie należy się tym bardzo niepokoić. Uszy na ogół oczyszczają się same i nie są konieczne specjalne zabiegi, czasami bywa tak, iż w uchu następuje silny porost włosów który hamuje proces samooczyszczania i wówczas niezbędna jest nasza interwencja. Przy silnym wydzielaniu woskowiny możemy ją usunąć z pomocą specjalnych preparatów do czyszczenia uszu.

My używamy preparatu o nazwie OTISEPTOL, który jest w postaci mleczka na bazie środków dezynfekujących, działa, czyszcząco, przeciw świądowo i antyseptycznie:
- wprowadzamy preparat do przewodu słuchowego,
- masujemy wokół podstawy ucha, aby go rozetrzeć,
- nadmiar woskowiny wraz z użytym preparatem usuwamy wacikiem kosmetycznym
Jeśli dojdzie do stanu zapalnego, ucho jest zaczerwienione, bolesne, zauważymy pojawienie się ciemnej wydzieliny o nieprzyjemnym zapachu zdecydowanie powinniśmy udać się do lekarza weterynarii.


Preperat do czyszczenia oczu i uszu

Pielęgnacja zębów
Ma na celu zapobiec powstawaniu i osadzaniu się kamienia nazębnego, który powoduje zmiany zapalne dziąseł, jest też przyczyną wypadania zębów oraz wielu niebezpiecznych chorób ogólnoustrojowych jak również prowadzi do nieprzyjemnego zapachu z pyska naszego pupila. Aby temu zapobiec konieczne jest regularne czyszczenie zębów szczoteczką z użyciem preparatów w płynie lub w paście, bądź zastosować środki w płynie które zabezpieczą przed osadzeniem się kamienia i osadu jak również zniwelują nieprzyjemny zapach z pyska. Dobrym rozwiązaniem jest też przyzwyczajanie od najmłodszego wieku naszego malca do podawania mu zabawek, gryzaków, które mają na celu czyszczenie zębów jak również stosowanie twardych psich ciasteczek i gryzienie kości powinno nieco pomóc w utrzymaniu zębów w czystości.


Preperat do czyszczenia zębów

Łapy i pazury
W przestrzeniach pomiędzy opuszkami łap sierść sierść brud mogą zbić się w twarde bryłki, które często sprawiają ból naszemu psu. Ponadto pies który nie biega po różnorodnym podłożu i nie ściera samoistnie sobie pazurków powinien je mieć systematycznie przycinane przy pomocy specjalnych cążków do pazurów.

  
Po lewej cążki do pazurów, po prawej budowa pazura

Powrót >>