ARTYKUŁY
...czyli słów parę od nas

Rzadkie choroby westie

Westie jest odporny i rzadko choruje. Na świecie, dzięki badaniem zwierząt dopuszczonych do hodowli, udało się ograniczyć występowanie takich dolegliwości, jak choroby oczu, czy wypadanie rzepki. Niekiedy mogą zdarzyć się zapalenia skóry i uszu na tle alergicznym, najczęściej spowodowane niewłaściwym żywieniem i pielęgnacją.

Osteopatia żuchwy
Jest to nadmierny rozrost kości szczęki, który ujawnia się między 2. a 10. miesiącem życia. Dokładna przyczyna tej choroby nie jest znana, ale istnieje podejrzenie, że może ona wynikać z niedoczynności tarczycy, co zakłóca prawidłową gospodarkę wapniem. Ruchy żuchwy są utrudnione, a chory pies odczuwa ból w okolicach głowy. Utrudniony jest proces spożywania karmy. Typowe są także utrzymujące się przez 3-4 dni napady wysokiej temperatury (do 40 stopni C), jak również zapalenie migdałków. Rozpoznanie jest możliwe w oparciu wykonania badania rtg i badania krwi (podwyższony poziom wapnia we krwi). Niestety, niektórzy weterynarze nadal jeszcze nie rozpoznają tej całkowicie uleczalnej choroby i zalecają uśpienie psa.

Choroba Perthesa
Jest to martwica główki kości udowej, która pojawia się między 5. a 13. miesiącem życia. Pies nagle albo stopniowo zaczyna ciągnąć za sobą łapę i reaguje bólem w okolicy tylnych łap. Lekarz weterynarii może rozpoznać chorobę na podstawie zdjęcia RTG. Odpowiednia terapia lub operacja przywraca psu nieograniczoną swobodę ruchów.

Zespół suchego oka
W zespole suchego oka gruczoły łzowe produkują zbyt mało łez. Prawdopodobnie wynika to z nieprawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. Wizyta u lekarza weterynarii jest w takim przypadku niezbędna, ponieważ zmiany w rogówce oka mogą prowadzić do zaburzeń widzenia, a nawet do ślepoty.

Powrót >>